Карта довготермінового резидента Європейського Союзу

Карта резидента - це один із документів, який засвідчує право іноземця легально перебувати в Польщі. Для тих, хто не може отримати дозвіл на постійне проживання в Польщі (карта сталого побиту), таким документом може стати карта резидента ЄС. Видається вона після отримання дозволу на проживання довготермінового резидента ЄС. Дозвіл має постійний характер, але карта - ні. Її треба періодично переоформлювати, оскільки видається вона на п‘ять років.

Іноземець може отримати дозвіл на проживання довготермінового резидента за таких умов:
* перебував у Польщі легально і безперервно не менше 5 років (тут йде мова, коли іноземець має право на перебування за межами Польщі не більше 6 місяців безперервно, а загальна сума усіх перерв не може перевищувати 10 місяців);
* впродовж останніх 3 років мав регулярний та стабільний заробіток;
* має медичне страхування
* має документ, який підтверджує знання польської мови на рівні не нижче B1.

Але існують винятки, які не впливають на видачу дозволу на довготермінове перебування. Зокрема, коли тривале перебування поза Польщею було зумовлено такими причинами:
* робота за кордоном на підставі угоди, яка була укладена з працедавцем, юридична адреса якого знаходиться на території Польщі;
* складна життєва ситуація (коли обов’язкова присутність іноземця);
* проходженням практики або участі в заходах за кордоном, які передбачені навчанням у польському виші.

Проте є випадки, коли період перебування для карти резидента підраховується інакше – зараховують лише половину фактичного терміну перебування. Це стосується іноземних студентів, котрі здобувають освіту у польських вищих навчальних закладах та осіб, які підвищують свою професійну кваліфікацію.

На підставі дозволу на проживання довготермінового резидента ЄС іноземець отримує ряд переваг, а саме:
* відсутність потреби виробляти дозвіл для працевлаштування;
* багаторазовий перетин кордону з Польщею без потреби відкриття візи;
* вільні подорожі в межах Шенгенської зони (протягом не більше 3-місячного терміну в 6-місячному періоді);
* можливість покупки та оформлення на себе нерухомості в Польщі;
* право реєстрації та ведення підприємницької діяльності в Польщі;
* можливості для легалізації в країні членів сім'ї («возз’єднання сім'ї»).

Карта резидента ЄС, яка була видана польським управлінням, не дає дозволу на працевлаштування в інших країнах ЄС, окрім Польщі. Для цього необхідний додатковий дозвіл. Але карта значно спрощує цей процес, зокрема скорочується список потрібних документів для легалізації свого довготермінового перебування та роботи у ЄС за межами Польщі.

Щоб отримати карту резидента ЄС потрібно звернутися до воєводського управління (urząd wojewódzki) за місцем проживання іноземця з такими документами:
* заповнена польською мовою заява про видачу дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС ;
* закордонний паспорт і копії сторінок з відмітками;
* 4 фото формату 3,5х4,5 см;
* підтвердження наявності житла (оренда, власний дім);
* підтвердження легального перебування в Польщі протягом щонайменше 5 років;
* довідка, яка підтвердить джерело постійного доходу (повинен покривати кошти для утримання себе та членів своєї родини. Польським урядом визначено мінімальні рамки цих сум: 701 злотих на одного або 528 злотих на кожну особу в сім'ї. Також, задля підтвердження стабільного доходу, можуть бути потрібні розрахунки РІТ за останні 2-3 роки.);
* медичне страхування;
* підтвердження знання польської мови мінімум на рівні B1 (диплом з курсів або диплом про закінчення університету чи школи польською мовою. Ця вимога не стосується осіб віком до 16 років.);
* квитанція про сплату гербового збору (640 злотих, а при позитивному рішенні, потрібно буде додатково заплатити 50 злотих за виготовлення пластикової картки. Оплату можна здійснити безпосередньо в касі воєводського управління або переказати гроші на рахунок, який можна отримати у тому ж відділі іноземців);
* документи, які підтверджують дані, які вказані в заяві;
* документи, які обґрунтовують причини для отримання дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС (наприклад, договір працевлаштування).

Процедура розгляду справи триває 3 місяці, але все залежить від конкретної ситуації, тому інколи це може затягнутись до року. Протягом цього періоду польські служби (поліція, прикордонники, агентства внутрішньої безпеки тощо) проводять перевірку даних заявника. Бувають випадки, що у процесі можуть знадобитися додаткові документи, які необхідно буде донести інспектору, що прийматиме рішення у справі.

До моменту винесення рішення про надання карти іноземець перебуває у Польщі на підставі штампу у закордонному паспорті. Саме він підтверджуватиме легальне перебування. Цей штамп можливо отримати лише у тому випадку, якщо заява на проживання довгострокового резидента ЄС була подана не пізніше останнього дня законного проживання в Польщі та не містила помилок, які б перешкоджали процесу вироблення карти.

Звертаємо увагу, що штамп не дає таких самих переваг, як віза. Це означає, що на його підставі іноземець не може подорожувати країнами зони Шенген. У цьому випадку позначка у паспорті дозволяє легально перебувати у Польщі та поїхати до країни свого походження. Проте для того, щоб повернутися потрібно буде виробити візу або скористатися біометричним паспортом (якщо не вичерпано дні безвізового періоду).

Існують ситуації, коли іноземець може отримати відмову у розгляді заяви для отримання дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС. Це буває в тих випадках, коли заявник перебуває у Польщі:
* без документів, які дають право на перебування;
* на основі шенгенської візи (виданої з гуманітарних міркувань);
* на навчанні у ВНЗ або з метою проходження навчання для підвищення професійної кваліфікації;
* у зв’язку з отриманням згоди на толероване перебування або тимчасовий захист;
* на підставі короткострокового перебування у Польщі;
* перетнувши кордон в рамках малого прикордонного руху;
* не здав відбитки пальців для видачі карти перебування.

Також іноземець отримає відмову, якщо він перебуває за межами Польщі або має проблеми із законом. Наприклад:
- арешт;
- затримання з перебуванням у відділку поліції;
- позбавлення волі за рішенням суду;
- винесення компетентними органами рішення про заборону покидати Польщу
- депортація тощо.

У деяких випадках дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС може бути скасовано. Це відбувається тоді, коли іноземець:
* є загрозою для безпеки або захисту громадського порядку;
* покинув Польщу на термін більш як 6 років;
* залишив територію Євросоюзу на 12 місяців або ж, у випадку наявності дозволу на тимчасове перебування з метою виконання праці, яка вимагає високої кваліфікації, на 24 місяці;
* легалізував своє перебування на території іншої європейської країни, отримавши там дозвіл на перебування довгострокового резидента ЄС.

Якщо рішення воєводи стосовно дозволу на проживання буде негативним, іноземець має право звернутися з апеляційною заявою до Голови Управління у справах іноземців у Варшаві. Подати заяву потрібно протягом 14 днів від моменту отримання відмови. Процес розгляду справи триватиме 1-2 місяці. Якщо ж відповідь з Варшави також буде негативною, то є можливість звернутися до адміністративного суду протягом 30 днів від моменту отримання рішення.

Розгляд апеляції не легалізує перебування в Польщі, а це означає, що іноземець має потурбуватися про те, на яких підставах йому залишитись у країні, доки проходить даний процес.