Оренда житла в Польщі
Пропонуємо вам декілька порад, які допоможуть полегшити процес пошуку помешкання.
Звичайно, можна самостійно шукати житло, але це може зайняти багато часу та ваших зусиль. Якщо бажаєте зробити це швидко та готові довіритися професіоналам в цій сфері, тоді однозначно буде краще працювати з агенціями по нерухомості. Зрозуміло, що другий варінт вимагає певні кошти за послуги. В більшості випадків, це разовий платіж у розмірі 50-100% від суми місячної орендної плати. Особливо звертайте увагу на те, чи є ліцензія в агенції на такий вид діяльності, щоб вберегти себе від шахраїв. Якщо ж ви віддаєте перевагу самостійним пошукам, задля економії, тоді вам допоможуть інтернет-портали: olx.pl, dom.gratka.pl, otodom.pl, gumtree.pl, domy.pl.
Складно обрати житло, коли ти його не бачив. Тому пропонуємо вам приїхати на декілька днів до міста, в якому ви плануєте оселитися, щоб оглянути кілька варіантів та обрати той, який вам підходить найбільше.
Вартість оренди житла залежать від місця, де воно розташоване. Наприклад, у Варшаві ціни стартують від 2 тис злотих в місяць за 2-х кімнатну квартиру. Але до основної вартості оренди (koszt wynajmu) додають інші розрахунки, про які не завжди згадують в оголошенні. Давайте розглянемо, що ще сюди може входити.
Кауція (kaucja) – разова застава, яку ви даєте власнику після заселення. Вона необхідна, щоб захистити житло від недобросовісних орендарів. Це ніби, як резервний грошовий внесок, який може знадобитися у випадку пошкодженого майна або порушення умов договору про оренду. Сума кауції, за звичай, така ж, як місячна оплата за оренду. Після закінчення дії орендної угоди ці кошти можна отримати назад, але при умові, що житло ви залишаєте в належному стані.
Чинш (czynsz) – це адміністративна плата, яка покриває податок на землю, прибирання, вивезення сміття, охорону, відеонагляд, догляд за газоном тощо. Її розмір становить 200-250 злотих в місяць.
Комунальні послуги (media) - щомісячна оплата за комфорт, яким ви користуєтесь. Поцікавтесь, що саме входить у вартість комунальних послуг (вода, світло, газ, інтернет, телебачення тощо). Дізнайтесь, які витрати будуть в найхолодніші періоди проживання, щоб оцінити, яку суму вам реально доведеться сплатити.
Коли ви обрали житло, потрібно підписати з власником договір оренди. Не всі орендодавці хочуть його укладати, але краще це зробити. Це захистить ваші інтереси і права, а також дасть можливість отримати прописку (meldunek) та в подальшому виробити ідентифікаційний код (PESEL). Договір повинен бути укладений у письмовій формі та мати такі пункти:
* місце і дату укладення договору;
* особисті дані обох сторін (PESEL та номер закордонного паспорта);
* детальний опис помешкання (загальна площа, стан ремонту, наявність дорогої техніки тощо);
* розмір орендної плати (можна додатково вказати інформацію стосовно кауції та чиншу);
* термін дії договору;
* умови при яких договір буде розірвано;
* інші права та обов’язки обох сторін;
* підписи обох сторін.
Додатково у договорі можна прописати інформацію чи може орендар щось змінювати у помешканні (переклеювати шпалери, перефарбовувати стіни, замінити сантехніку, меблі, свердлити стіни, копати газони, садити щось тощо). Також можна прописати хто буде оплачувати додаткові витрати у випадку непередбачуваних ситуацій (поломка газового котла тощо). Ще можна затвердити умови та строки передачі рахунків за комунальні послуги та оренду приміщення. Договір обов’язково має заповнятись у двох примірниках, щоб він був в обох осіб, які його підписували.
Обов’язково при зустрічі з господарями житла впевніться, що саме входить у загальну вартість оренди та чи не буде ще якихось додаткових оплат, щоб потім не мати проблем.
Бажаємо вам успіхів!