Що ж необхідно українцю для роботи в Польщі?
Що ж необхідно українцю для роботи в Польщі?
Вже декілька десятиліть ми спостерігаємо за тим, що найпопулярнішим напрямком для заробітків наших громадян стала Польща. Під час кризи нашої держави, звичайно спокусливо виглядає перспектива отримати хорошу заробітну плату. На сьогодні трудова міграція до нашого сусіда б’є усі рекорди. Але у цій всій ейфорії варто знати про такі важливі речі, як пакет документів для працевлаштування та перетину кордону, знання мови, на які вакансії можна розраховувати, а також тонкощі у складанні резюме.
Але важлива порада: перед тим, як їхати закордон, необхідно отримати певну інформацію про ту країну, куди прямуєте. Що ж так важливо знати про Польщу?
Громадяни будь-якої країни шукають шляхи найкращих доходів. І наші сусіди тут не виняток. Значна кількість поляків виїхали на заробітки закордон, залишивши багато вакансій. Окрім цього, на цей час у Польщі проводиться соціальна та демографічна політика, яка агітує жінок залишати роботу, щоб приділяти більше часу сім’ї, дітям.
А наші роботящі, талановиті українці, які швидко навчаються, – справжня знахідка для польських роботодавців. Для того, щоб залучити працівників, останні пропонують досить хороші умови праці: збільшують заробітну плату, надають трудовим мігрантам житло та соціальне забезпечення. Можна сказати, що українці створили свого роду монополію на роботу в Польщі. Наші культури, мови, менталітет дуже подібні, тому влитися у колектив та саму країну буде досить легко. Робоча вікова категорія у Польщі з 18 до 55 років: студенти, сімейні пари, жінки та чоловіки. Популярна сезонна робота (цей варіант є хорошим для новачків, які ще жодного разу не працювали за кордоном), яка передбачає оплату від 10 злотих за годину. Кваліфіковані працівники можуть розраховувати на зарплату до 2,5 тис. євро у місяць.
Не дивлячись на те, що наша країна отримала безвізовий режим із Польщею, проте для легального працевлаштування необхідна робоча віза. Для її отримання вам буде потрібно:
1. Паспорт громадянина України. Якщо це не біометричний паспорт, тоді в паперовому повинні бути всі фотографії, відповідно до віку. Також знадобляться копії першої та другої сторінок паспорта, про сімейний стан і місце реєстрації. Сам паспорт віддавати не потрібно, він потрібен лише для пред’явлення під час подання документів і коли отримується робоча віза.
2. Дійсний закордонний паспорт (тому, що він видається лише на 10 років!) на термін більш як 180 днів від дати перетину польського кордону. Якщо період дії документа закінчується, зробіть новий. Будуть потрібні оригінал та копії усіх сторінок. Також у ньому повинні бути щонайменше дві чисті сторінки. Крім того, іноді при отриманні нового закордонного паспорта старий залишається у власника. Якщо у вас так, тоді під час отримання візи для легальної роботи в Польщі потрібно надавати два паспорти із ксерокопіями всіх сторінок.
3. Поліс медичного страхування. Його можна купити в будь-якій страховій конторі. Головне, щоб він покривав усі країни Шенгенської зони. Уся персональна інформація повинна бути зазначена точно, без помилок. Період дії поліса розраховується на проміжок дії візи для роботи в Польщі плюс 15 днів. Будуть потрібні оригінал страхового поліса та його копія.
4. Візова анкета. Тут потрібно розуміти, що всі дані мають бути правдивими. Навіть випадкова помилка може стати критичним фактором.
5. Запрошення на роботу в Польщу від роботодавця. Це один із найважливіших документів, у якому зазначено місто й місце майбутнього працевлаштування, розмір заробітної плати, а також ваша вакансія.
6. Дві фотографії (розмір 3,5х4,5 см), зроблені не пізніше, як пів року назад. У фотосалоні обов‘язково вказати, що фото на візу.
7. Оригінал індивідуального ідентифікаційного коду платника податків та його ксерокопія.
Безвіз поширюється лише на туристичні поїздки. Але є можливість українцям поїхати на заробітки без оформлення робочої візи, а для цього необхідно мати біометричний паспорт. Є лише два способи працевлаштування за біометрикою:
1) наявність заяви від роботодавця, у який він висловлює намір працевлаштувати іноземця. У ній мають бути прописані терміни, вакансія, умови праці та зарплата.
2) є можливість приїхати до країни як турист і коли ви, перебуваючи там, знайшли роботу, то узаконити ваше перебування можливо, якщо наймач оформить дозвіл. А він буває кількох видів:
*тип A – універсальний папір, що дозволяє легальну роботу в Польщі, видається на термін від 12 до 36 місяців;
*тип B – дає право іноземцям перебувати в Польщі понад 6 місяців на рік;
*типи C, D, E – надаються особам, спрямованим закордонними підприємствами для трудової діяльності на польському виробництві, у компанії;
*тип S – документація, що надає легальне право виконувати сезонну роботу в Польщі (сільське господарство, лісництво, кемпінги тощо).
Чи потрібно для роботи в Польщі знати мову?
Знання мови в Польщі має свої плюси:
* можливість знайомитися з новими людьми;
* краще орієнтування в місті;
* можливість отримати більшу заробітну плату;
* здобуття престижнішої вакансії тощо.
Проте отримати роботу можна і без знання мови. Наприклад, для цих професій не обов’язково говорити польською:
*покоївка, прибиральниця;
*робітник на виробництві;
*збирач врожаю, садівник;
*будівельник;
*вантажник, пакувальних тощо.
Заробітна плата у таких вакансій дещо менша, проте тут можна отримати мінімальні мовні навички та надалі, вивчивши польську, претендувати на більш високооплачувані посади.
Можливо у вас виникне питання: на які вакансії можна розраховувати?
Розберемо докладніше, які є пропозиції для претендентів із вищою освітою і без неї. Ті, хто мають на руках дипломи про закінчення ВНЗ, мають усі шанси влаштуватися на:
- програмістів;
- лікарів (але тут потрібно пройти додаткову акредитацію на місці, винагородою за це стане висока зарплата);
- інженерів (найбільше цінуються працівники, у яких крім диплома є ще досвід роботи);
- економістів;
- мікробіологів.
Говорячи про робітничі професії, варто виділити електриків, кухарів, кондитерів тощо. Людям із середньою спеціальною освітою можна пройти місячне стажування. Це дасть змогу влаштуватися на більш високооплачувану роботу в Польщі.
Ті, хто без вищої освіти також можуть знайти хорошу роботу в Польщі, а саме:
- для чоловіків: вантажники, сортувальники, будівельники, збирачі врожаю, водії тощо;
- для жінок: покоївки, прибиральниці, посудомийки, збиральниці врожаю, робітниці на фермах і фабриках. Якщо пощастить, можна влаштуватися нянею або працівницею будинку для літніх людей. Однак на цю роботу в Польщі беруть переважно людей із профільною освітою.
Якщо заробітчанин володіє хоча б елементарними знаннями польської мови, можна спробувати себе як продавця, касира.
При отриманні запрошення на роботу звертайте увагу на такі аспекти:
* докладна інформація про компанію;
* строго обумовлена заробітна плата;
* чітко визначене коло обов’язків;
* на який термін потрібен працівник;
* відгуки про компанію.
І останнє, не менш важливе - резюме. Як його скласти й для чого це необхідно?
Резюме – це перший контакт працівника і роботодавця. Грамотно складене резюме має містити таку інформацію:
* Особисті дані – ПІП, дата народження, дійсний номер телефону, адреса електронної пошти.
* Відомості про освіту – дати початку й закінчення навчання, назви закладів, спеціалізація. Якщо мали місце курси, їх також слід зазначити з датами проходження.
* Досвід роботи – у зворотній хронології зазначити роботу, з датами та назвами фірм, організацій.
* Додаткові навички – іноземні мови та рівень їх знання (перелічити), ступінь користування комп’ютером (мови програмування, програми), володіння офісним обладнанням і наявність водійських прав.
* Інтереси – потрібно вказати захоплення, що мають і не мають відношення до роботи. Тут краще уникати загальних понять, таких як література, музика, живопис, кіно тощо.
* Рекомендаційний лист – потрібно звернутися в організацію, яка зможе його надати. Цей пункт буде виконати набагато легше, якщо під час звільнення з останнього місця роботи попросити в керівництва лист із рекомендаціями.
Також, складаючи резюме для роботи в Польщі, важливо пам’ятати, що внизу обов’язково потрібно вставити маленьку формальність – дозвіл на використання даних. Інакше потенційний роботодавець просто не зможе зв’язатися із претендентом, у нього не буде такого права.
Слід пам’ятати, що у резюме найкраще розміщувати тільки значущу для роботодавця інформацію. Дані розділяти на тематичні абзаци, не писати суцільним текстом, бо так вони будуть краще сприйматись. Крім того, слід писати не лише про досвід роботи, а й про те, наскільки ефективно вона виконувалася. Можна згадати свої досягнення у професії.
Отож, у цій статті максимально викладена важлива інформація щодо працевлаштування закордоном, зокрема у Польщі. Це не легка справа, тому наша агенція Praca.ua готова допомогти вам:
- у зборі документів;
- підбірці якнайкращої вакансії із врахуванням індивідуальних потреб, а також зі стабільною зарплатою та житлом;
- надати консультацію щодо написання резюме;
- дати відповіді на всі ваші питання;
- надати міграційну підтримку;
- юридичний супровід;
- забезпечити вам комфортний доїзд до місця роботи.
У нас працюють досвідчені працівники і ми співпрацюємо з перевіреними роботодавцями!